logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Zánět středního ucha u dospělých a zánět středního ucha u dětí se neliší

Zánět středního ucha je časté a bolestivé onemocnění ucha, které postihuje dospělé i děti. Jak poznat zánět středního ucha?

Lidé často zaměňují zánět vnějšího ucha za zánět zvukovodu, a proto je důležité jednoduše nastínit anatomii ucha. Boltec, tzv. vnější ucho, pokračuje dále dovnitř „dírou“, kterou správně označujeme zvukovod. Ten vede až k přepážce tvořené membránou, známou jako bubínek. Za ním následně začíná střední ucho, které je tvořeno systémem kůstek (kovadlinka, kladívko, třmínek).

Zánět zevního ucha je lokalizovaný vně bubínku, za bubínkem už se jedná o zánět středního ucha.

Zánět středního ucha: příznaky, které trápí většinu pacientů

Trápí vás zánět ucha, nebo se jedná o něco jiného? Napovědět vám mohou příznaky. Zánět zevního ucha se objevuje často po prodělané infekci horních cest dýchacích, zejména po rýmě či chřipce. První bolesti uší (mnohdy pulzujícího charakteru), pocit zalehlého ucha, výtoky, horečky či dokonce průjem či zvracení nejčastěji přichází v noci. Děti často vytrvale křičí a dotýkají se uší.

Množství pacientů navštíví rovnou pohotovost, kde mu poradí, co na bolest ucha, ale druhý den se často vrací. Tento zánět uší bývá totiž často oboustranný a bolest v obou uších se nemusí projevit současně.

Otázka tedy zní: co na zánět a jak ho léčit?

 

Jak léčit zánět středního ucha (léčba)

Pokud jste si jisti, že máte zánět v uchu, léčba by měla vždy započít u lékaře, který dokáže bolesti zmírnit, odstranit zánět a pomoci pacientovi s tím, aby se zánět uší již nevracel. Opakované záněty nejsou výjimkou, neléčený či špatně léčený zánět může vést nejen k trvalému poškození sluchu, ale také k doživotním následkům u dětí.

Lékaři často předepisují prášky na bolest i kapky, záněty odstraňují propíchnutím bubínku. Pokud se jedná o bakteriální infekci, předepisují se běžně antibiotika. Důležitou součástí léčby je také udržování čistého zvukovodu a správným způsobem smrkání (z jedné nosní dírky).

 

Přijďte na vyléčení k nám do ATODY:

Chronický zánět ucha: léčba

Chronický zánět často nedoprovází horečky ani teploty a nebývá bolestivý (příznaky mívají podobu svědění, pálení, nedoslýchavosti), o to více problematický ale může být.

Aby se z akutního druhu zánětu nestal chronický, je třeba učinit několik preventivních kroků. V žádném případě se při zánětu středního ucha nerozhodujte pro samoléčbu. Chronickému zánětu lze předejít řádným ukončením léčení a dobráním všech medikamentů. Doporučujeme také často smrkat a dodržovat zásady hygieny uší.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Martin Martz Kníže
starstarstarstarstar

Velice profesionální přístup a nadstandardní služby. Ochotný a příjemný personál. Doporučuji.

photo
Petra Egerova
starstarstarstarstar

Toto zdravotní zařízení jsem si vybrala na základě toho, že když se objednáte, (sice za poplatek) tak se vám doktor věnuje přes hodinu. Vstřícný a příjemný personál na recepci vám vše vysvětlí a pak si pro vás osobně přijde lékař.Mohu jen a jen doporučit.

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.