Návštěva lékaře je zpoplatněna od 1 500 Kč dle vyšetření.
Přejete si formulář odeslat?
Syfilis (syfilida, příjice, lues či Lues venerea) je specifické infekční onemocnění, které patří mezi nejznámější pohlavně přenosné choroby. Postihuje orgány včetně kůže, očí, oběhového systému, svalového a kosterního aparátu a centrálního nervového systému. Přenáší se zejména pohlavně a jeho původcem je bakterie Treponema pallidum.
Syfilis se přenáší několika způsoby
Příznaky syfilis
Příznaky onemocnění nejsou specifické. Onemocnění začíná zpravidla jedním nebo více nebolestivými vřídky (ulcus durum, tvrdý vřed), boláky (primární infekce), které se objeví kdekoliv na těle, zpravidla v místě vstupu bakterií do organismu např. v oblasti genitálii a konečníku. Ojediněle se však může objevit i na rtech, v krku nebo na mandlích. Bez nasazení vhodné léčby se nemoc posouvá do sekundárního stadia.
Sekundární fáze syfilis nastává cca za 6 týdnů až 6 měsíců po primární infekci. Pozdější příznaky jsou velmi variabilní, mohou se vyskytovat v podobě zarudnutí dlaní a chodidel, zduřením lymfatických uzlin, vyrážkou po těle, zvýšenou teplotou, váhovým úbytkem, bolestmi svalů a kloubů, angínou.
Terciární fáze syfilis nastává s odstupem 3-7 let po neléčené primární infekci. Komplikace se mohou objevit v podobě postižení kůže, kostí, vnitřních orgánů – srdce, jater, aorty, respiračního či centrálního nervového systému. Toto stadium, na rozdíl od primárního a sekundárního stadia, není infekční, ale může způsobit destrukci organismu.
Diagnostika syfilis
Syfilis můžeme diagnostikovat detekcí bakterií ze stěru ze vředu, zjištěním protilátek v krvi nebo laboratorním vyšetřením moči = STD test je vhodný pro všechny sexuálně aktivní osoby jako preventivní ochrana k předcházení rizikům, nebo při projevech sexuálně přenosných nemocí či jejich podezření.
Léčba syfilis
V léčbě syfilis se používají zejména antibiotika. Je však potřeba léčit současně všechny sexuální partnery, s nimiž měl nemocný kontakt v průběhu posledních dvou let. Podstatné je si také uvědomit i po překonání infekce nevzniká trvalá imunita a člověk může onemocnět také opakovaně.
Pokud jste měli nechráněný pohlavní styk a máte podezření na nakažení se pohlavně přenosnou chorobou objednejte se co nejdříve na dermato-venerologické oddělení, ke svému praktickému lékaři, gynekologovi nebo urologovi. Obrátit se můžete také na naše specialisty pomocí telefonního čísla nebo kontaktního formuláře.
Po letech extrémně špatných zkušeností s lékaři pro děti v Praze - tato klinika a naše nová lékařka paní MUDr. Agnieszka Podstolská je prostě ráj. Velmi profesionální a milý přístup, rychlá obsluha, dobrá komunikace v cz nebo angličtině (!), ochota pomoci, která se jinde těžko hledá. Velmi čisté a příjemné prostředí ve srovnání s místy „zdarma“ jinde, kde najdete smradlavé přeplněné malé čekárny s hrubým personálem, zejména sestřičkami ze staré školy, které vás nenávidí za to, že jste cizinci. Děkujeme všem, že jste tu pro nás pokaždé, když je to potřeba!