Návštěva lékaře je zpoplatněna od 1 500 Kč dle vyšetření.
Přejete si formulář odeslat?
Zjistěte, jestli není čas navštívit dětského psychologa, jak může terapie probíhat a zda zvolit online poradnu. Vzhledem ke stigmatizaci poruch duševního zdraví není téměř pro nikoho snadné mluvit o tom, že chodí na terapie nebo že by je potřeboval. O to víc je to složitější u vlastních dětí. Je to ale škoda, protože terapie jim může změnit život.
Dětská psychoterapie – nebo se také můžete setkat s pojmem dětské poradenství – je podobná terapii a poradenství pro dospělé. Je založená na spolupráci mezi jednotlivcem a psychologem, na dialogu a podpůrném prostředí, které umožňuje otevřeně hovořit s někým, kdo je objektivní, neutrální a nesoudí. Nabízí bezpečný prostor pro sdílení svých myšlenek, (traumatických) zážitků a pocitů. Zároveň poskytuje nástroje, díky kterým lze změnit chování, myšlenkové a emocionální pochody.
Stejně jako dospělým klientům i dětským se během sezení dostává emocionální podpory. Jediným velkým rozdílem mezi terapií dospělých a dětskou terapií je důraz na to, aby děti pochopily, co se děje, a že v tom nejsou samy. Terapeutická sezení se mohou například zaměřit na:
Dětský psycholog ale může také:
Pokud má psycholog podezření na organickou příčinu, obvykle doporučí další lékařské vyšetření: neurologické vyšetření, genetické testy, MRI nebo CT a laboratorní testy.
Dětskou psychoterapii a poradenství lze praktikovat s jedním dítětem, skupinou dětí, dítětem a rodičem nebo rodiči, nebo dokonce s více rodinami. Často ji vede dětský psycholog nebo terapeut specializující se na práci s dětmi, který může rodičům anebo opatrovníkům nabídnout vhled, jenž nemusí být hned zřejmý.
Tip: Tápete, jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a psychoterapeutem? V článku tyto pojmy vysvětlujeme.
Dětský psycholog pomáhá s širokou škálou problémů. Mezi hlavní oblasti patří:
Dětského psychologa můžete navštívit osobně, nebo prostřednictvím online poradny.
Zároveň se může terapeutické sezení zaměřit budování sebedůvěry a zlepšení komunikačních dovedností i vzhledem k uvědomění a přesnějšímu popisu svých emocí.
Souhrnně lze říct, že dětská terapie řeší podobná témata jako terapie pro dospělé. Odlišuje se však rozdílným vysvětlováním témat, aby je děti byly schopné pochopit.
Mnoho rodičů se při potížích s dítětem ptá, zda by jejich dítě mělo navštívit terapeuta, psychologa nebo jiného odborníka. Děti ještě nejsou dostatečně zralé na to, aby zvládaly některé problémy, ovládaly emoce a vždy se vhodně chovaly. Některé záchvaty vzteku a neposlušnost jsou normální a nejsou důvodem k dětské terapii. Možná má však vaše dítě duševní poruchu nebo tu jsou situace, které naznačují, že je čas terapii zvážit:
U mladších dětí si nemusíte příznaků všimnout hned. Co by vás ale mohlo upozornit?
Návštěvu psychoterapeuta byste měli zvážit i v případě, že:
Kromě osobního setkání v ordinaci můžete využít i alternativu online poradenství. Lze ho provádět přes videohovor nebo hovor po telefonu, pokud se dítě o svých pocitech nechce nikomu svěřovat tváří v tvář. Případně lze i u videohovoru vypnout kameru. A jaké jsou tedy výhody a nevýhody online poradny s dětským psychologem?
Tip: Na naší klinice také nemusíte vysedávat hodiny v čekárně. Objednáte se vždy na přesný čas a naše dětské psycholožky vás přijmou bez čekání a s úsměvem.
Výběr online nebo osobní poradny s dětským psychologem se také odvíjí od typu terapie a léčených obtíží. Při posuzování, co je pro vaše dítě vhodnější, berte také v úvahu všechny proměnné. Zatímco někdo preferuje lepší dostupnost a pohodlí online terapie, jiní mohou přikládat větší význam osobnímu kontaktu klasické terapie.
Tip: U nás najdete všechny potřebné odborníky pod jednou střechou – kromě psychologie pro děti i dětskou fyzioterapii a psychiatrii.
Nejdříve psycholog nebo terapeut v rámci úvodní schůzky určí, zda je vůbec potřeba psychoterapii podstupovat. Toto rozhodnutí bude vycházet například z:
Vztah, který se mezi terapeutem a dítětem vytvoří, je velmi důležitý. Dítě nebo dospívající se musí cítit příjemně, bezpečně a musí mít pocit, že ho terapeut chápe a rozumí mu. Takové prostředí plné důvěry umožňuje dítěti mnohem snadněji vyjádřit své myšlenky a pocity.
Dítě a psycholog pak během terapie společně pracují na identifikaci a změně vzorců myšlení a chování, které mu brání cítit se dobře. Po skončení terapie nejenže dítě vyřeší problém, který ho k psychologovi přivedl, ale naučí se i novým dovednostem, aby se mohlo lépe vyrovnat s jakýmikoliv problémy, které se objeví v budoucnu. Nicméně terapie není jednorázová záležitost, ale běh na dlouhou trať – mohou trvat několik měsíců i let.
Na terapeutických sezeních psychologové využívají hry nebo kreativní tvoření. Děti učí také různé strategie pro vědomé řízení svého chování nebo s nimi zkouší nová řešení starých problémů.
Abychom ale odpověděli na otázku, jak probíhá terapeutické sezení, musíme se blíže podívat na jednotlivé typy psychoterapií. V tomto článku si představíme tři neznámější. A ačkoliv existuje více typů, každý z nich se opírá o komunikaci jako o základní stavební kámen, který je potřebný pro navázání důvěry s terapeutem a otevření se mu.
Kognitivně-behaviorální terapie je široce používaný a účinný přístup ke zvládání úzkosti a problémů s chováním nejen u dětí. Jedná se o techniku, během které terapeut podporuje a odměňuje nové chování a zároveň se snaží omezit nežádoucí chování. Terapeuti učí děti, že myšlenky způsobují pocity a nálady, které pak mohou ovlivňovat chování. Dítě se učí rozpoznávat špatné vzorce myšlení a nahradit je lepšími.
Pokud vaše rodina prochází těžkým obdobím (např. rozvod, nemoc, úmrtí blízké osoby, finanční problémy), rodinná terapie vám může pomoci lépe si porozumět a vzájemně se podpořit. Rodina je de facto propojená jednotka a její fungování ovlivňuje každý její člen. V rámci této terapie se tak řeší vztahové vzorce a komunikace mezi jednotlivými členy. Pokud tedy přijdete za dětským psychologem s tím, že má dítě nadváhu nebo bojuje s anorexií, terapeut bude posuzovat problémy dítěte vzhledem k rodině jako celku.
Cílem terapie je, aby se členové rodiny spolu naučili lépe komunikovat, byli k sobě upřímní, ale zároveň se respektovali. Tím se sníží počet nedorozumění a konfliktů.
Tento typ terapie je skvělý pro děti předškolního nebo mladšího školního věku, které potřebují poradit se zvládáním emocí nebo prožily traumatizující událost. Terapie hrou využívá hru jako hlavní prostředek komunikace a emočního vyjádření. Vychází z toho, že hra je pro děti přirozeným způsobem, jak zpracovávat své pocity, myšlenky a zážitky.
Terapie hrou tak zahrnuje používání hraček, kostek, panenek, loutek, kreslení a her, které dítěti pomáhají rozpoznat a verbalizovat své pocity. Psychoterapeut pozoruje, jak dítě používá hračky, během hraní si s dítětem povídá a pomáhá mu porozumět svým pocitům a chování.
Pokud se rozhodnete, že vaše dítě terapii potřebuje, určitě se psychoterapeuta nebojte zeptat, jak dlouho terapie potrvá a kdy můžete očekávat nějaké změny. Odpovědi vám vyškolený psycholog nebo psychoterapeut bez problémů poskytne. Navíc vám vše včetně odborností vysvětlí tak, abyste tomu rozuměli a věděli, co se bude dít, proč a jak. Tak totiž pracujeme my – nic nezamlčujeme, ale zároveň neslibujeme nemožné.
Toto ale slíbit můžeme:
Objednejte se k nám – díky nadstandardní lékařské péči se komplexně postaráme nejen o vaše dítě, ale i celou rodinu.
Vynikající lidé; velká profesionalita a ochota. Kompetentní a velmi pilní lékaři, vřele doporučuji
V Atode máme členstvo celá rodina. Najviac skúseností máme s pediatriou, konkrétne Dr. Draxlová. Sme veľmi spokojný s prístupom, odbornosťou a empatiou pani doktorky aj sestričky. Ďakujeme